Урок української мови у 8 класі "Уживання однорідних членів речення, звертань, вставних слів".

Урок української мови у 8 класі

Тема: уживання однорідних  членів речення, звертань, вставних  слів.
Мета: закріпити вміння учнів знаходити в тексті звертання, однорідні члени, вставні слова та словосполучення, використовувати їх у мовленні , ставити розділові знаки при них,  розвивати вміння знаходити помилки в написаному, виховувати почуття прекрасного.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Обладнання: основні етапи уроку у виглядів слайдів для проектора, презентація картин Катерини Білокур у супроводі мелодії П.І. Чайковського «Вальс квітів» з балету «Лускунчик».
Міжпредметні зв’язки: образотворче та музичне мистецтво.
Епіграф :
Ми працю любимо, що в творчість перейшла,
І музику палку, що ніжно серце тисне.
У щастя людського два рівних є крила:
Троянди й виноград, красиве і корисне.
                                                        М. Рильський
Хід уроку.
I.              Організаційний момент. Запис дати і теми.
II.              Завдання уроку діти обирають собі самостійно з даного переліку:
1.  Навчитися шукати в реченнях звертання, вставні слова, однорідні члени.
2.  Удосконалити вміння використовувати вставні слова, звертання та однорідні члени речення, ставити потрібні розділові знаки при них.
3.  Удосконалити вміння визначати члени речення.
4.  Отримати естетичну насолоду, відвідавши віртуальну картинну галерею.
III.          Робота з епіграфом уроку :
1.     Як ви розумієте ці рядки? Чи може красиве бути корисним? Наведіть приклади.
2.     Запишіть девіз. Знайдіть і підкресліть однорідні члени речення.
3.     Встановіть тип зв‘язку між ними.
4.     Поясніть розділові знаки у другому реченні. 
IV.          Слово вчителя: Сьогодні на уроці ми з вами  звернемося до красивого і корисного в мистецтві слова, образотворчому та музичному мистецтві.  
Бали за урок буде виставлено на основі взаємооцінювання та спостереження учня. спостерігатиме і оцінюватиме сьогодні…
V.          Словник. Сьогодні наш активний словниковий запас  ми поповнимо такими словами (слова на слайді):
Генійлюдина, якій притаманна найвища творча обдарованість.
Геніальний найдосконаліший, створений генієм.
Мисткиняжіночий рід  до слова «митець», та, хто працює в якому-небудь виді мистецтва.
Шедевр1) У середні віки в Західній Європі зразки виробів, які мали подавати ремісники, щоб здобути звання майстра. 2) Визначний твір літератури, мистецтва тощо.
VI.          Словникова розминка.  Записати прикметники під диктовку, додавши до них означувані слова, і замінити утворене словосполучення одним словом за асоціацією.
VII.           Наприклад: картинна галерея – Лувр.
Безцінний, незрівнянна, безжальний, натхненний, грандіозне.  
VIII.          Правка тексту (на слайдах текст і правильний варіант для взаємоперевірки):
З давна в народі шанують: подорожник і любисток, ромашку  і  чибрець, чиремху, і звіро-бій, цвіт липи, і «сон-траву», заварюють ягоди калини, і вилічують ними любі простуди.
 Правильний варіант:
Здавна в народі шанують подорожник і любисток, ромашку  і  чебрець, черемху і звіробій, цвіт липи і сон-траву, заварюють  як  ягоди, так і цвіт калини і виліковують ними будь-які застуди.
 (У тексті 12 помилок, що полегшує взаємооцінювання).
Усно дібрати синоніми до слів здавна, будь-які .
IX.              «Картинна галерея».
Сьогодні у картинній галереї ми зустрінемося  із творчістю Катерини Білокур. Під час навчального аудіювання ми з вами знайомилися нещодавно  з її життєвим і творчим шляхом.
1.     Скажіть, яке відношення до цієї художниці мають слова самоучка, Богданівка, цар-колос? У якому зі слів допущено помилку?
2.     Поміркуйте, чому нашу подорож картинною галереєю геніальної художниці буде супроводжувати «Вальс квітів» із балету «Лускунчик» Петра Ілліча Чайковського?
3. Насолоджуючись спілкуванням із прекрасним, зверніть увагу, які квіти, найчастіше зображує художниця.
X.            Ввести в текст вставні слова:
Відома українська художниця  Катерина Білокур … є самобутньою і геніальною. Про це свідчить … оцінка, яку дав її творчості  Пабло Пікассо … слава, що  не згасає  у світі  через багато років після смерті мисткині.
Підкреслити члени першого речення. Знайти в реченнях однорідні і неоднорідні означення.
XI.            Доповнити речення іменниками з означеннями, поставивши потрібні розділові знаки:
Катерина любила малювати городні квіти а саме …
На мою думку …
XII.            «Безсмертні мелодії»:
1.     Із наведеного ряду епітетів доберіть ті, які, на вашу думку, характеризують мелодію «Вальсу квітів»: стрімка, летюча, запальна, замислена, спокійна, урочиста, легка, неймовірна, мажорна, мінорна, весела, сумна,
2.     Зверніться до автора прослуханої мелодії із словами вдячності за його творіння, використавши дібрані означення. Речення записуємо, пояснюємо розділові знаки і підкреслюємо члени речення.
XIII.            Домашнє завдання: твір за світлиною «Наодинці з природою» (фото на слайді. На уроці діти добирають назви до нього ).
XIV.            Підсумок уроку. Кожен з вас повинен дати відповідь на одне з питань:
-         Що тобі найбільше запам’яталося з уроку?
-         Якими членами речення є звертання і вставні слова?
-         Які типи зв’язку існують між однорідними членами речення?
-         Чи відповідав, на твою  думку,  змістові уроку епіграф до нього? Чому?
-         З творчістю якого художника ви б хотіли познайомитися у картинній галереї наступного разу?
-         Як називається звертання до відсутніх осіб, тварин або неживих предметів?
ХV.    Оцінювання проводить учень, що спостерігав, враховуючи результати взаємооцінювання.